Boğa Burcu Efsanesi

Şehvet Tanrıçası Ishtar, Babilli kahraman Gılgamış’a aşık olur. Isthar, sadakatsiz ve güvenilmez bir kadındır. Gılgamış, onun, eski sevgililerini yüzüstü bırakıp terk ettiğini duymuştur. Bu yüzden ona ilgi duymaz. Reddedilmeye alışık olmayan ve çok sinirlenen Ishtar, Tanrılar Tanrısı babası Anu’ya gider ve ondan, Gılgamış’ı öldürmesi için dev bir boğa yaratmasını ister. Bu boğanın şehveti ve hırsı temsil ettiği düşünülmüştür. Babilliler de şans getireceğine inandıkları için, her yıl, yeni ayın, Boğa burcunda doğmaya başladığı gün batımında, altın boynuzlu beyaz bir boğayı kurban ederler.

Dünyalar Güzeli Europa Babil efsanelerinden çok, Eski Yunan’daZeus’un efsanesi dilden dile dolaşır niteliktedir. Çapkınlıklarıyla ünlü Zeus, Phoenicia kralının güzel kızı Europa’ya aşık olur. Onu kandırabilmek için, kendini gösterişli bir boğaya dönüştürür. Europa’nın çiftliğinde otlamaya başlar. Boğa’yı çok beğenen Europa, yanına gider ve başına çiçekler takar. Zeus, onu, önünde eğilerek sırtına alıp kaçırır ve deniz aşırı bir yer olan Crete’ye götürür. Kandırıp ona sahip olur ve bir süre sonra da onu terk eder. Europa’nın Zeus’tan üç çocuğu olur. Daha sonra Europa, çocuklarını evlat edinen Crete Kralı Asterius’la evlenir. Bu hikâyede sahiplenicilik, güzel ve çekici bir görünüşe tutkunluk temaları anlatılmaktadır. Yani, Boğa burcunun en temel özellikleri.

Güzellik ve Aşk Tanrıçası Venüs, Olimpos’un en renkli kişiliklerindendir. Bir çocuk kadar saf ve temiz görünür, ancak amacına ulaşmak için seçtiği yollar, görüntüsü gibi berrak değildir. Venüs aynı zamanda Terazi burcunun da yöneticisidir. Bu nedenle kendisini gösteriş şekli bu iki burca dağılmış durumdadır. Tanrıça Venüs’ün güzellik ve seksapelliğinin de Boğalar’a yansıdığı söylenir.